Jak pozyskać włókno z pokrzywy?

Włókno z pokrzywy Urtica dioica. to jedno z najdelikatniejszych włókien naturalnych.

Pokrzywa to jedna z trzech podstawowych występujących w Polsce roślin włóknistych. Tkaniny z jej włókien znajdowane w Europie datowane są nawet na epokę brązu. 

W opisach z XII wieku przedstawiana była jako materiał o niższej wartości, dopiero później doceniono jej delikatność oraz właściwości. Używana m.in. do wyrobu sprzętu rybackiego, sit do miodów i mąk. Na przełomie wieków wracała do łask w okresach kryzysów, wojen. Obróbka pokrzywy należy do rzemiosła tradycyjnego, jest to element naszego dziedzictwa kulturowego.

Dlaczego pokrzywa?

Występujące w Polsce tradycyjne rośliny włókniste to len, konopie oraz pokrzywa- obecnie wyłącznie w stanie dzikim, nie ma bowiem upraw tej rośliny do celów włókienniczych. Jakie są zalety pokrzywy?

-JAKOŚĆ WŁÓKNA

Tkaniny z pokrzywy są delikatniejsze od lnianych, mają wyjątkowy połysk oraz trwałość. Nie gniją w wodzie, charakteryzują się dużą trwałością.

-TRADYCJA

pozyskiwanie włókna z pokrzyw to element naszej historii, to tradycje wiejskie, dziedzictwo kulturowe, które warto pielęgnować.

-DOSTĘPNOŚĆ

Jest powszechnie występującą rośliną w Polsce, znaleźć ją można na skrajach lasów, rowów, wód.

-NATURA

włókno z pokrzywy potrzebuje ludzkiego czasu, troski w jego przygotowaniu, nie ma w sobie chemicznych substancji z oprysków, charakteryzuje się doskonałymi właściwościami.

Jak pozyskać włókno z pokrzywy

Pokrzywa rośnie dziko na różnych stanowiskach, choć do rozwinięcia najlepszej jakości włókna wymaga gleby bogatej w składniki odżywcze.

Zbiór przeprowadza się głównie jesienią, po przekwitnięciu, umożliwia to zebranie również nasion.

W zależności od wybranej metody włókno da pokrzywa zielona, wyroszona lub wymoczona w wodzie. Po odpowiednim przygotowaniu rośliny można użyć międlicy, albo ręcznie zdjąć włókno z łodyg. Należy je potem starannie i delikatnie wyczesać. Pokrzywę uprząść można na wrzecionie lub kołowrotku, w zależności od sposobu pozyskania włókna otrzyma się przędzę o różnych parametrach. Tak przygotowane nici można już tkać na krosnach tkackich pionowych lub poziomych, by uzyskać pokrzywową tkaninę.

Kilka słów o wynikach mojej pracy z pokrzywą:

Najpiękniejszą pokrzywową czesankę uzyskiwałam każdorazowo z pokrzyw moczonych, była silna, błyszcząca, choć było jej stosunkowo mało.

Najbardziej wydajną metodą okazało się u mnie roszenie, około 4 tygodni, krócej roszone włókno, nie chciało odchodzić od łodygi.

Pozyskiwanie włókna z zielonej pokrzywy, choć najszybsze na etapie zdejmowania włókna- dalej wymagało wielu działań, a samo włókno było bardzo delikatne, przez to trudniejsze w przędzeniu.

Efekty tej pracy to między innymi wyjątkowa biżuteria z włókna pokrzywy: BIŻUTERIA Z WŁÓKNA POKRZYWY

Zapraszam też do zapoznania się ze zdjęciami  i filmami na: www.polskapokrzywa.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *